Jak rozbudzić w sobie wewnętrzną motywacje?

Świt. Za oknem, słońce puka do nas przez szybę. „To będzie dobry dzień” – myślimy. I ten dzień jest dobry, do momentu, w którym nie otwieramy oczu. Gdy je otworzymy, dochodzi do głosu nasza świadomość, a wraz z nią lista rzeczy do zrobienia, problemy, oczekiwania i inne aspekty życia. Kolejny dzień się obudził – kolejna walka ze światem, lenistwem i samym sobą. A gdyby tak inaczej?

Adventure

Świt. Za oknem, słońce puka do nas przez szybę. „To jest cudowny dzień” – myślimy, otwierając oczy. Świadomość dochodząca do nas powoli, pod wpływem przebudzenia, mówi nam to samo. To faktycznie będzie cudowny dzień: tyle wyzwań, tyle okazji do wykazania się. Aż chce wstać się z łóżka, skosztować kawy i wybiec w świat, który nas wzywa.

Pięknie brzmi, prawda? Na szczęście, nie tylko musi pięknie brzmieć, może również stać się rzeczywistością. To nie jest prosta droga, lecz do przejścia. Skoro i tak walczymy z naszymi codziennymi obowiązkami, wyzwaniami czy lenistwem, dlaczego nie powalczyć również z motywacją… a raczej o motywację.

Motywację można rozróżnić na dwa sposoby: zewnętrzną i wewnętrzną. Zewnętrzna jest ulotna, łatwo dostępna, chwilowa, zmienna, wspomagająca. Wewnętrzna to podstawa, ponieważ wypływa z naszego środka. Jest czymś tylko naszym. Zewnętrzna motywacja to nasze inspiracje, nawyki, książki, filmy, ludzie i cała masa innych wspomagaczy. Są one bardzo ważne, ponieważ niejednokrotnie, to od nich zaczyna się, cała walka o motywację, one też pomagają ją utrzymać. Mimo to nawet najwspanialsze historie, najwymyślniejsze nawyki, nie pomogą nam w utrzymaniu motywacji przez dłuższy czas.

Pomoże nam w tym motywacja wewnętrzna, która cechuje się tym, iż jej źródło znajduje się w naszych głowach. Mamy ją cały czas pod ręką, tylko nie potrafimy do niej dotrzeć, a może i nie chcemy, ponieważ jest to spore wyzwanie, połączone z wysiłkiem. Proponuje wam kilka pomocnych wskazówek, które mi ułatwiają wykrzesać z siebie motywacje.

 1. Ostatni rok Twojego życia.

  Został Ci rok życia, dokładnie rok. Od teraz. Możesz zrobić, co chcesz, z kim chcesz i jak chcesz. Co robisz przez ten ostatni rok? Które ograniczenia, z Twojej głowy, automatycznie się kasują? – sposób sprawdzający się znakomicie, tylko należy naprawdę (przez chwilę) uwierzyć w to, że został Ci rok życia. Ostatecznie nie wiemy ile nam i tak zostało. Więc dlaczego, dajesz ograniczać się swoim myślą dziś, nie wiedząc, czy jutro jeszcze „będziesz”?

 2. Tylko jeden cel.

  Masa planów, na tygodnie, miesiące, a czasem i lata. Po co? Tysiące pomysłów i celów to tylko pozornie dobra rzecz. W rzeczywistości ograniczają nas bardzo, ponieważ nie mamy możliwości skupienia się, na żadnym z nich konkretnie. Najlepiej uporządkować to, co dla nas ważne, spisać i nie zajmować się tym na co dzień. Dziś masz tylko jeden cel. Schudnięcie, zarobienie pieniędzy, wdrożenie nowego nawyku, lepsze odżywanie się, podróżowanie? Jeśli masz problemy z motywacją, nie zrealizujesz wszystkich tych planów naraz. Rozbij je na miesiące, tygodnie. Dwa miesiące odchudzania, dwa intensywnej pracy, a kolejne na coś inne. I tak, w rok, można osiągnąć naprawdę sporo. Tylko… jeden cel naraz.

 3. Zaskocz się.

  Jakże ważna jest spontaniczność w motywacji. Strasznie mało osób o tym pamięta, a szkoda. W momencie, gdy zaskakujemy się jakimś swoim zachowaniem, dajemy sobie prawo do niego, automatycznie rośnie nasze pozytywne myślenie o sobie. Pokonujemy jakieś przeszkody, które na co dzień nas ograniczają. I chcemy robić to częściej, rośnie wówczas motywacja, ponieważ jest łączona z radością.

 4. Praktyka.

  Masa książek, filmów, wykładów motywacyjnych nie zastąpi działania. Ludzie bardzo często, nie robią jakiejś rzeczy nie z powodu lenistwa, lecz z lęku, iż owe „coś” wykonają źle. Nie mają przekonania do własnych umiejętności, co rzutuje na brak ich motywacji do zrobienia czegokolwiek. Wówczas jedynym wyjściem jest… robienie tego. Lepiej zrobić cokolwiek, nawet źle, niżeli nie zrobić nic. Poza tym, każda walka wygrana z lenistwem powoduje, iż myślenie o sobie, w kategoriach pozytywnych, wzrasta. Jednak jest to rzecz, która napędza się tylko działaniem.

 5. Optymizm.

  Badania dowodzą, że optymizmu można się nauczyć. Jak? Różnymi sposobami. Jeden z lepszych to ograniczenie informacji. Zaprzestań na np. tydzień oglądania serwisów informacyjnych w telewizji, czytania Onetu czy słuchania radia. Zamiast tego warto zajrzeć do książki, posłuchać własnej playlisty, czy wyjść na spacer. Zaprzestanie karmienia się brutalnymi informacjami, pomoże w polepszeniu naszej wizji świata. Bo komu chce się wstawać rano, słysząc ciągle o katastrofach, zabójstwach i atakach terrorystycznych?

 6. Ludzie.

  Poza ograniczeniem złych informacji o świecie, warto też ograniczyć „złych ludzi”, w naszym życiu. Każdy człowiek, w swoim otoczeniu posiada destruktywne persony. Należy ich unikać jak ognia. Kilkanaście minut rozmów o tym, jaki to świat jest zły, na pewno zepsuje Ci humor na resztę dnia. Optymiści, ludzie czynu, z humorem są dziś bardzo pożądanym składnikiem życia.

 7. Samoświadomość.

  Poszerzaj świadomość o samym sobie, a będziesz wiedzieć, gdzie leży źródło Twojej motywacji. Warto znać swoje mocne i słabe strony. Wiedza o tym, czego naprawdę chcemy, co nas motywuje samo z siebie (jakie działania), to wiedza cenniejsza niż jakakolwiek inna. Samoświadomość powoduje, że człowiek przestaje się męczyć, we własnym życiu, podejmuje decyzje w zgodzie ze sobą, żyje po prostu lepiej.

 8. WYOBRAŹNIA.

  Używaj jej, jeśli chcesz być zmotywowanym. Nieszablonowe myślenie, szukanie rozwiązań innych niż wszystkie, to fenomenalna zabawa, która sama w sobie jest motywacją.

  Tak więc motywujmy się! Bo życie to wspaniała przygoda, którą trzeba przeżyć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s