Metoda S.M.A.R.T.

Chcesz zarobić w tym roku pierwszy milion, chociaż pracujesz za najniższą krajową? A może pragniesz schudnąć 25 kg w miesiąc? A inne Twoje cele, czy postanowienia noworoczne, jakie są? Może zbyt małe, za duże, wymagające, proste… niemniej na samym początku trzeba je dobrze określić. Okazuje się, że źle ułożone mogą nas tylko zniechęcać. Więc jak je układać?

183984_kobieta-biuro-laptop-kawa

Z pomocą przychodzi rozwój osobisty i jego narzędzia. Jednym z nich jest metoda smart, dotycząca odpowiedniego określania celów. W końcu każdy z nas je ma, mogąc nazywać cele marzeniami, postanowieniami, planami. Smart odnosi się do planowania i tego, że chcemy coś osiągnąć. Jest to zbiór kilku zasad, dzięki którym nasze cele będą bardziej osiągalne.

Oto owe zasady:

  1. Szczegółowy – Twój cel musi być zaplanowany. Jeśli nie w najdrobniejszych szczegółach, to chociaż ogólny zarys. Wszystko po to, byś wiedział co masz robić. Przykład: W roku 2015 chce zwiedzić 5 miast. Błędne: Chce zacząć podróżować. No dobrze, że chcesz… tylko gdzie, w jakim czasie. Widzisz różnice?

  2. Mierzalny – ta zasada polega na tym, by tak sformułować cel, byś mógł go, po osiągnięciu zmierzyć w liczbach. Przykład: Przeczytałam w tym roku 40 książek, a moim celem było 50. Błędne: Założyłam sobie w tym roku, że więcej będę czytać i przeczytałem tyle samo co w zeszłym roku. Liczby moi drodzy, działają na nasz mózg.

  3. Atrakcyjny – to znaczy, że ma być Twój i wzbudzać w Tobie miłe uczucia. Ja wiem, że czasem się tak nie da. Nauka do sesji nie jest miła, lecz i tu pomaga ta zasada. Jak? Ano atrakcyjne może być to, że będę uczyć się każdego dnia po godzince, a nie dwa dni przed egzaminem, zestresowana. Perspektywa braku stresu i zaległości… no jest atrakcyjna. Podobnie możesz postąpić z pracą.

  4. Realistyczny – czyli zasada, o której mam wrażenie większość zapomina. Nie przelicz swoich sił. Oczywiście też ich nie zaniżaj, lecz lepiej wykonać mniej ale coś zrobić, niżeli zakończyć działania fiaskiem i rozczarowaniem, bo za dużo od siebie się wymagało. Dlatego obserwuj siebie i swoje możliwości, to wiele ułatwi.

  5. Terminowy – również ważna zasada. Mówi o tym, by cel określić widełkami czasu. Przysłowiowe „od” – „do” zmobilizuje nas do działania. Będzie odpowiednim motorem, a do tego z chęcią będziemy wyczekiwać końca, by zobaczyć, czy nam się udało.

Proste pięć zasad, które mogą ułatwić życie i spowodować, że rzadziej będziemy chodzić rozczarowani. Rozwój osobisty może być fajną przygodą, do której zachęcam, ponieważ naprawdę potrafi zmienić jakość życia! 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s